Με συμμετοχή από το σύνολο σχεδόν των αθλητών της πρακτικής σκοποβολής στο νησί της Ρόδου, πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας του Σκοπευτικού Ομίλου Ρόδου αλλά και του αδελφού σωματείου Πρακτικής Σκοποβολής Αστυνομικών Ρόδου.

Οι δύο πρόεδροι κ.κ. Γιάννης Χαρίτος και Γιώργος Ηλιόπουλος εξέφρασαν την ικανοποίηση τους για τις επιδόσεις των αθλητών κατά τη διάρκεια όλης της προηγούμενης χρονιάς και υποσχέθηκαν τη συνέχιση της προσπάθειας για τη διατήρηση των συλλόγων σε υψηλό αγωνιστικό και οργανωτικό επίπεδο.

Θυμίζουμε ότι ο ΣΚΟΡ καταβάλλει προσπάθειες ώστε να εξασφαλιστεί η διοργάνωση του επόμενου πανελλήνιου αλλά και πανευρωπαϊκού αγώνα στο νησί. Στόχος είναι μάλιστα η περαιτέρω ανάπτυξη του αθλήματος στο πλαίσιο προγραμμα΄των ανάπυτξης εναλλακτικών μορφών τουρισμού.

Η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου μέσω του εντεταλμένου της κ. Χρήστου Ευστρατίου, ενεργού μέλους του ΣΚΟΡ, έχει δεσμευτεί για τον ευπρεπισμό του σκοπευτηρίου προκειμένου να καταστεί δυνατή η διεκδίκηση σημαντικών διοργανώσεων που θα καθιερώσουν τη Ρόδο ως τον καλύτερο προορισμό για τη διενέργεια αγώνων του αθλήματος.

Κατά τη διάρκεια της τελετής έγιναν απονομές επαίνων στους πρώτους τρεις από κάθε κατηγορία του αθλήματος που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους:

Κατηγορία Standard (Στην κατηγορία standard ανήκουν όσοι αγωνίζονται με «πλήρες» εργοστασιακό όπλο που παράγεται σε ποσότητες άνω των 500 τεμαχίων το χρόνο και έχει υποστεί «ελαφρές» μετατροπές)

1ος Αθανασίου Δαμιανός

2ος Διακομιχάλης Μιχάλης

3ος Δημήτρης Ζώχος

Κατηγορία OPEN (Στην κατηγορία open ανήκουν τα όπλα που δεν ανήκουν στην standard κατηγορία σύμφωνα με τους κανονισμούς της IPSC και έχουν υποστεί μετατροπές, όπως οπτικά σκοπευτικά, compensators, λαβές που βελτιώνουν το πιάσιμο του όπλου ή γεμιστήρες διαστάσεων μεγαλύτερων των προβλεπόμενων από τους κανονισμούς).

1ος Παύλος Χατζηκωνσταντίνου

2ος Μάριος Πιερής

3ος Μάρκος Βακόνδιος

Κατηγορία Production (Στην κατηγορία production ανήκουν τα όπλα που δεν έχουν υποστεί μετατροπές και διατηρούν τις προδιαγραφές του εργοστασίου).

1ος Αναστάσιος Χατζηαναστασίου

2ος Δημήτριος Αγγελής

3ος Σπύρος Βορεινάκης