Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία την Κυριακή 14 Απριλίου, οι δύο διοργανώσεις του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ερασιτεχνών και Πανευρωπαϊκό Ενηλίκων 50+ και 65+ τις οποίες συνδιοργάνωσε η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και τον ΔΟΠΑΡ.

Η τελετή λήξης βρήκε όλους τους συντελεστές ικανοποιημένους για την επιτυχία της διοργάνωσης αλλά και για την διαμονή τους και τις εντυπώσεις τους από την Ρόδο.

Σε μια σύντομη και λιτή τελετή, έγιναν οι απονομές των επάθλων και μεταλλίων από τους εκλεκτούς καλεσμένους που τίμησαν με την παρουσία τους τόσο τους συμμετέχοντες, όσο και το σκάκι σε εθνικό αλλά και διεθνές επίπεδο.

Τις απονομές έκαναν ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος σε θέματα Αθλητισμού Δωδεκανήσου Νίκος Νικολής, ο αντιδήμαρχος Ρόδου Γιώργος Πόκκιας, ο Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Σκακιστικής Ομοσπονδίας Θεόδωρος Τζορμπατζόγλου, ο Πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ Στέφανος Κυριαζής, η πρόεδρος του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθηγήτρια Κατερίνα Φραντζή, ο γραμματέας της έδρας και βοηθός του Προέδρου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Βλάντιμ Τσίπιν (Vladim Tsypin), ο Διευθυντής Αγώνων Νίκος Καλέσης και διοργανωτή της FIDE, ο Πρόεδρος του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» Σταμάτης Καράβας και ο αντιπρόεδρος και μέλος της οργανωτικής επιτροπής Νίκος Βασιλάκης.

Τις απονομές ανακοίνωσαν o Ιταλός Επικεφαλής διαιτητής για το Amateur Μάρκο Μπιαγκόλη (Marko Biangoli) και ο Επικεφαλής διαιτητής για το Senior και υπεύθυνος κληρώσεων Μιχάλης Πρεβενιός.

Για την κατηγορία 50+

1ος GM Sturua Zurab (ΕΛΟ 2531) Γεωργιανός

2ος GM Pavlovic Milos (ELO 2582) Σέρβος

3ος GM Terentiev Sergei (ΕΛΟ 2252) Λετονία

Ενώ ο πρόεδρος Σταμάτης Καράβας ήρθε 39ος με 4 βαθμούς και ο Δημήτρης μενίκος 45ος με 3,5 βαθμούς μεταξύ 50 της κατηγορίας, αξιοπρεπέστατη επίδοση.

Γυναίκες

1η   WGM Grabuzova Tatiana (ΕΛΟ 2323) Ρωσίδα

2η  WGM  Makropoulou Marina (ΕΛΟ 2160) Ελληνίδα

3η  WIM Krasenkova Ilena (ΕΛΟ 2160) Ρωσίδα

 

Κατηγορία 65 +

1ος  GM Kristiansen Jens (ΕΛΟ 2376) Δανός

2ος  GM  Balashov Yuri S (ΕΛΟ 2470) Ρώσος

3ος  IM Birnboim Nathan (ΕΛΟ 2365) Ισραηλινός

 

Γυναίκες 65+

1η WGM Fatalibekova Elena (ΕΛΟ 2148) Ρωσίδα

2η WGM  Khmiadashvili Tamar (ΕΛΟ 1876) Γεωργιανή

3η WIM Sorokina Tamara (ΕΛΟ 2051) Ρωσίδα

 

Η θρύλος του σακακιού Γεωργιανή και 16 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια GM Gaprindashvili Nona ήρθε 4η μετά, τα κριτήρια άρσης ισοβαθμιών παρότι ισοβάθμησε με την 2η 3η και 5η θέση με 4 βαθμούς). Σήμερα το τηλεοπτικό συνεργείο από την Αυστρία ολοκλήρωσε και τις λήψεις για το αφιέρωμα στην μεγάλη αυτή πρωταθλήτρια συμπληρώνοντας 3 ημέρες συνεχών γυρισμάτων και λήψεων.

 

Στο Πανευρωπαϊκό ερασιτεχνών τώρα στην Κατηγορία U2300

1ος  Brouwer Dennis (ΕΛΟ 2178) Ολλανδός

2ος  Andreev Stanislav (ΕΛΟ 2140) Βούλγαρος

3ος  WFM Zherebtsova Alexandra (ΕΛΟ 2203) Ρωσίδα

 

Με τους Έλληνες Σαμαρίδη Κωσταντίνο και Σταυρόπουλο Κοσταντίνο να τερματίζουν στη 5η και 7η θέση αντίστοιχα.

 

Γυναίκες U2300

1η WFM Zherebtsova Alexandra (ΕΛΟ 2203) Ρωσίδα

 

Κατηγορία U2000 

1ος  Demirbas Emre (ΕΛΟ 1960) Τούρκος

2ος  Ruzic Pia Marie (ΕΛΟ 1800) Σλοβάκα

3ος  CM Kostov Deyan Samuil (ΕΛΟ 1830) Βούλγαρος

 

Ο Γιάννης Φρόντζος ήρθε 7ος μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης των ισοβαθμιών με τους ισόβαθμους της 5ης, 6ης, 8ης και 9ης θέσης με 5 βαθμούς. Να τονίσουμε την  πολύ υψηλή απόδοση του αθλητή του ΙΠΠΟΤΗ, καθώς αγωνίστηκε μία κατηγορία πάνω με βάση το ΕΛΟ του με δική  του επιθυμία.

 

Γυναίκες U2000

1η Ruzic Pia Marie (ΕΛΟ 1800) Σλοβάκα

2η  Krzysztynska Anna (ΕΛΟ 1844) Πολωνή

3η  Jamba Alexandru (ΕΛΟ 1852) Ρουμάνα

 

Κατηγορία U1700

1ος  Meremyanina Kseniya (ΕΛΟ 1577) Ρωσίδα

2ος  Kostov Kiril (ΕΛΟ 1625) Βούλγαρος

3ος  Ruzic Milos (ΕΛΟ 1674) Σλοβάκος

 

Εδώ είχαμε την μεγάλη διάκριση του μικρού Αλέξανδρου Σταθάτου που ήρθε 5ος στη γενική μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης ισοβαθμιών, καθώς ισοβάθμησε με τον 3ο, 4ο και 6ο με 6,5 βαθμούς.  Ακολούθησε ο Παπαδόπουλος Παντελής στην 9η θέση με 6 βαθμούς και ο  Καλπακίδης Ντανιέλ στην 12 με 5,5 βαθμούς. Πρώτο κορίτσι η Καθολική Τρουμούχη. Όλοι αυτοί βραβεύτηκαν ως οι διακριθέντες του «ΙΠΠΟΤΗ»

 

Ακολούθησαν ο έμπειρος Αποστολάκης Γιάννης 17ος με 5 βαθμούς, ο έφηβος Ράμμος Ηλίας 19ος με επίσης 5 βαθμούς και ο γιατρός «της καρδιάς μας» στην πρώτη του επίσημη διοργάνωση 23ος  στους 54 με4,5 βαθμούς και αξιοπρεπέστατη παρουσία και ωραίες παρτίδες. Ίδιους βαθμούς και σε συνεχόμενες θέσεις στην Κατάταξη ακολούθησαν οι Παρασκευόπουλος Σάββας, Κασιώτης Μάνος, Κακάς Μιχάλης. Με 4 βαθμούς ακολουθούν οι  Ηρακλείδης Χρήστος, Λουντάκας Μιχάλης, Πυλαρινός Ηρακλής, Καλπακίδης Δαβίδ, 3,5 βαθμούς Δρακιού Σάββας, Παρπέρης Γιώργος, 3 βαθμούς Διακίδης Κώστας, Χούλης Αγησίλαος, Μακρής Αθανάσιος, Χατζηλαζάρου Παναγιώτης, 2,5 βαθμούς Περγαντής Νικόλας, Ταλαδιανός Ιωάννης, Περγαντή Αναστασία, 3 βαθμούς Τσιμπλής Παναγιώτης, Μαουταφτσής Ευστράτιος, Μουταφτσή Μάρθα, 1 βαθμό Γρίβας Μιχάλης, Μάγου Εμμέλια.

 

Γυναίκες U1700

 

1η  Meremyanina Kseniya (ΕΛΟ 1577) Ρωσίδα

2η  Taddia Davide (ΕΛΟ 1519) Ιταλίδα

3η  Badrakova Kseniya (ΕΛΟ 1435) Ρωσίδα